گفتــــگو

سه‌شنبه 9 آذر 1395

تنهایی و انزوا دلیل گرایش بشر امروز به فضای مجازی است

گفت و گوی اختصاصی سایت ایران نمایش با سروناز نانکلی

سروناز نانکلی بازیگر جوان تئاتر متولد 1363 فارغ التحصیل کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر و سابقه کار با کارگردانانی چون زهرا صبری، مریم سعادت، بهرام شاه محمدلو و... را در کارنامه خود دارد.

گفت و گویی به بهانه بازی وی در نمایش "هاروی" خواهیم داشت :

پروسه ی تمرین و شیوه ی رسیدن از متن به نقشتان را کمی توضیح می دهید.
پروسه ی تمرین برای من بسیار عجیب بود و مجبور بودم زبان جدیدی می آموختم و با آدمهایی معاشرت میکردم که علی رغم آشنایی با دنیایشان، تا پیش از این تجربه معاشرت با آنان را نداشتم و دنیایشان برایم ملموس نبود، و از اعتماد خانم آرام نیا بواسطه ی اعتمادشان و اجازه ی تجربه چنین کاراکتری، سپاسگزارم.

از نقشتان در نمایش هاروی کمی برایمان بگویید.
در مورد کار و نقش ترجیح می دهم زیاد توضیح ندهم و می توانم از شما دعوت کنم که به دیدن نمایش بیایید.

نمایش هاروی به تنهایی و انزوای ادم ها و صحبت با خرگوش عجیب و غریب است چقدر این موصوع را در جامعه ی امروز مان می بینید؟
نمایش "هاروی" به تنهایی و انزوا در جهان امروز می پردازد که آدمها بیشتر به دنبال ارتباط هستند تا رابطه .. ما علاقه مندیم که در دنیای مجازی پیروان بسیاری داشته باشیم اما از همسایه های خود بی اطلاعیم و یا از جزئیات زندگی خصوصی افراد مشهور باخبریم اما بسادگی از کنار آدمهای اطرافمان عبور میکنیم و کمترین اهمیتی برای حال و روز آنها قائل نیستیم و بیشتر به دنبال گسترش ارتباط اجتماعی هستیم درحالی که از درون تنها هستیم و این بسیار غم انگیز است.

انتظارتان از مخاطب امروز تیاتر؟
سوال خوب و بسیار سختی است، اولین انتظار از مخاطب امروز این است که نمایشها را ببینند و از گروه ها حمایت کنند هم معنوی وهم مادی به این دلیل که تئاتر از حمایت دولتی برخوردار نیست و کمک هزینه دولتی به نمایشها تعلق نمی گیرد و یک کارگردان و در مجموع یک گروه نمایشی این انتظار را دارند که کارشان دیده و نقد شود.

حرف آخر
 اخیراً تعداد سالن ها در تهران زیاد شده و بسیاری از سالنها تجهیز شده اند و از امکانات فنی بسیار خوبی برخوردارند و این امکانات فنی باعث بالا رفتن کیفیت فنی آثار و درنتیجه  بالارفتن سطح سلیقه مخاطب می شود و این اتفاق بسیار خوبی است چرا که افرادی که اثر هنری تولید میکنند و در مجموع کار فرهنگی انجام می دهند را مجبور به  برای ارائه کار بهتر می کند و ما موظفیم دانش و سواد و تکنیکمان را به روز کنیم که بتوانیم کاری درخور مخاطب امروز انجام بدهیم.

268 بار دیده شده