تــــازه ها

چهارشنبه 30 فروردین 1396

مراسم یادبود پرویز بشردوست در تماشاخانه سنگلج برگزار می‌شود

مراسم یادبود پرویز بشردوست با عنوان «خزان باغ آرزوها» 9 اردیبهشت‌ماه هم‌زمان با چهلمین روز درگذشت این هنرمند، در تماشاخانه سنگلج برگزار خواهد شد.


به گزارشسایت ایران نمایش به نقل از ایران تئاتر«خزان باغ آرزوها» عنوان ویژه برنامه پاسداشت پرویز بشردوست است که به همت انجمن هنرهای نمایش استان تهران، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، اداره کل هنرهای نمایشی و خانه تئاتر 9 اردیبهشت ماه ساعت 19 در تماشاخانه سنگلج برگزار می‌شود.

در این مراسم بخش‌ ویژه‌ای برای یادبود پرویز بشردوست در نظرگرفته شده که شامل برگزاری نمایشگاهی از عکس و پوسترهای کارهای این نمایشنامه‌نویس و کارگردان است. همچنین در این بزرگداشت ضمن سخنرانی هم‌گروهی‌ها و دوستان پرویز بشردوست درباره این هنرمند، آثار و نگرش وی به تئاتر بررسی و معرفی می‌شود.

در حاشیه این مراسم خانواده‌های هنرمندان تئاتر استان تهران که در سال 1395 به دیار باقی شتافته‌اند نیز تجلیل خواهند شد.

پرویز بشردوست متولد سال 1329 در تبریز است. وی  فعالیت هنری‌اش را از سال 1346 با نمایشنامه نویسی آغاز کرد. باغ آرزوها و عمو زنجیرباف دو نمایشی است که بشردوست در دهه 1350 منتشر کرد. در سال 1353 باغ آرزو به کارگردانی محمد صالح‌علا و بازیگری بشردوست روی صحنه آمد که مطرح‌ترین اثر این هنرمند شد. سال 1354 گروه هنری «آژیده» را تأسیس کرد و ضمن سرپرستی، به تدریس عملی تئاتر پرداخت. عمو زنجیرباف نخستین نمایش این گروه است که مدت یک ماه در انجمن فرهنگی ایران و آمریکا اجرا شد. در سال 1355 به دعوت علی نصیریان به اداره تئاتر رفت و نمایش انفارکتوس را نوشت که شش ماه در «خانه نمایش» روی صحنه بود. برخی دیگر از نمایش نامه هایی که به عنوان نویسنده، بازیگر و کارگردان در آنها شرکت داشته، عبارتند از: خبرهای روز، تحویلدار، انفجار، افسانه ماشاالله‌خان و درخت انگور. او همچنین تعدادی فیلمنامه برای مجموعه‌های تلویزیونی نوشته است. پس از بازی در تعدادی مجموعه تلویزیونی در سال 1372 سینما را با بازی در همه دختران من به کارگردانی (اسماعیل سلطانیان) تجربه کرد. آخرین حضور او در صحنه تئاتر، بازی در باغ آرزوها در سال 1366 است که او نمایش را دوباره بازنویسی کرده بود.

بشر دوست در سال‌های پایانی عمر خود ساکن شهرستان شهریار شد و با برگزاری کارگاه های اموزشی و تربیت هنرجو وهنرمندان در شکل گیری تئاتر شهریار نقش مهمی داشته و در سالهای 87 و 88 هم به عنوان مسئول انجمن هنرهای نمایشی شهرستان شهریار فعال بوده است.

او صبح روز 29 اسفند 1395 درگذشت و در 2 فروردین 1396 در تالار وحدت تشییع و سپس به سمت آرامگاه ابدی بدرقه شد.

120 بار دیده شده